Firany. Sposób na dekorację okna.

To najłatwiejszy sposób na piękny oraz niebanalny wystrój okna, a zarazem element dekoracyjny, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Przeżywa swoje metamorfozy, zmienia się, tak jak zmieniają się trendy aranżacyjne, jednak sam pomysł jest ponadczasowy.

firany

Firany, bo o nich mowa, sprawdzą się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak urządzonych w stylu nowoczesnym. Funkcja dekoracyjna firan Wykorzystywane obecnie firany w niczym nie przypominają tych, wiszących w oknach u babci. Smętne, jak szara rzeczywistość odeszły również w przeszłość firany używane w PRL-owskich wnętrzach. Dzisiaj prym wiodą zarówno ciężkie, ale niezwykle gustowne materiały, jak i bardzo delikatne oraz zwiewne muśliny. Zmieniło się również samo podejście do dekoracji okna. Dziś firany można spotkać nawet w łazience. Nie boimy się eksperymentów i wykorzystywania tego dodatku dekoracyjnego w nieoczywisty sposób.

Firany potrafią w fantastyczny sposób zmienić pomieszczenie.

Ten jeden element sprawia czasami, że wystrój wnętrza nabiera całkiem nowego charakteru. Dzisiejsze minimalistyczne, a nawet futurystyczne pomieszczenia charakteryzują się dosyć surową atmosferą. Firany pozwalają przełamać nieco to wrażenie chłodu. Okazuje się, że wbrew pozorom , w nowoczesnych wnętrzach mogą prezentować się doskonale. Wystarczy odpowiednio dobrać zasłony, firany oraz karnisz. Dekoracja okien ciężkimi, mięsistymi tkaninami sprawia, że pomieszczenie zyskuje na przytulności. Czujemy się w nim swojsko. Natomiast jeżeli zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza lekkości i subtelności, wybierzmy zwiewne muślinowe firany. Podobny efekt uzyskamy stosując w pomieszczeniach utrzymanych w ciemnej kolorystyce jasne tkaniny. Tak, jak wiele jest możliwości aranżacji wnętrz, tak duży jest wybór firan pasujących do charakteru danego pomieszczenia.
Wnętrza urządzone w stylu dworskim oraz rustykalnym mogą zostać wzbogacone o koronkowe zazdrostki w oknach. Z kolei nieodłącznymi elementami aranżacji w stylu glamour są zdobne firany z aksamitu lub satyny. Do wnętrz eleganckich, urządzonych ze smakiem, pachnących luksusem pasować będzie z pewnością lejąca się tkanina udrapowana za pomocą ozdobnego sznura z frędzlami. Ta sama dekoracja okna w sypialni podkreśli jej buduarowy klimat.

Charakter użytkowy firan i zasłon

Niezaprzeczalnie firany oraz zasłony są elementem dekoracyjnym w naszym mieszkaniu czy domu i w tej roli sprawdzają się znakomicie. Jednak poza swoją funkcją dekoracyjną, pełnią także rolę użytkową, o której nie możemy zapominać. Jakie względy praktyczne przemawiają za wykorzystywaniem firan? Ostre światło słoneczne wpadające do pokoju potrafi czasami być mocno uciążliwe. Podobnie jest ze światłami latarni czy samochodów przejeżdżających ulicą. W takich przypadkach pomóc mogą firany i zasłony wykonane z odpowiednich materiałów. Potrafią skutecznie osłonić nas przed słońcem i światłem oraz, co ciekawe, wygłuszają nawet dźwięki dobiegające z zewnątrz. Są więc szczególnie przydatne w takich pomieszczeniach, jak pokój dziecięcy czy sypialnia.