Domowa biblioteka w salonie. Wybieramy meble do przechowywania książek.

Wielbiciele książek wiedzą, że maja one zadziwiającą wręcz tendencję do rozmnażania się w niekontrolowany sposób. Na nic zdają się nasze postanowienia i dobre chęci. Z tą pasją trudno wygrać. Pozostaje jedynie stworzenie wygodnego i funkcjonalnego miejsca do przechowywania książek. Ich właściwa organizacja sprawia, że chaotyczna do tej pory kolekcja zmienia się w uporządkowany zbiór.

Domowa biblioteka

Jak wybrać idealne meble na książki?

Z myślą o książkach powstają specjalne meble. Regały na książki powinny charakteryzować się funkcjonalnością oraz estetyką wykonania. Okazuje się, że mają spory wpływ na ogólny wygląd salonu. Dla przykładu. Niewielkie pomieszczenie za pomocą regału można bardzo łatwo powiększyć optycznie. Wystarczy wybrać regał, którego fronty (choć częściowo) posiadają podobna kolorystykę, jak ściana za regałem. Ten trik sprawia, że dane fragmenty mebla wtapiają się w tło i nawet sporej wielkości mebel nie sprawia przytłaczającego wrażenia. Funkcjonalnym rozwiązaniem są regały, które posiadają kilka zamykanych półek. Oprócz książek możemy w nich przechowywać inne rzeczy np. dokumenty. Meble wielofunkcyjne są obecnie niezwykle popularne i doskonale sprawdzają się przy aranżacji otwartych przestrzeni.

Jeżeli chcemy by meble do przechowywania wyglądały lekko, warto postawić na jasne kolory. Półki na książki należy rozmieścić w taki sposób, aby wolne przestrzenie między nimi dodawały głębi całej konstrukcji. Dobrym posłem może okazać się stworzenie wnęki z lustrem lub pomalowanie wnętrza niektórych półek na inny kolor. Mebel nie będzie wówczas wyglądał zbyt masywnie. Gdy chcemy, aby regał sięgał aż do sufitu, a ten nie jest zbyt równy, możemy kupić dopasowaną listwę, aby nierówności nie były widoczne.

A może regał na zamówienie?

Meble na zamówienie, robione pod konkretny wymiar mają tę zasadniczą zaletę, że pozwalają w maksymalny sposób wykorzystać przestrzeń, którą dysponujemy. Możemy dzięki nim zagospodarować nawet najbardziej kłopotliwe miejsca, czyli różnego rodzaju wnęki czy skosy. Zanim złożymy zamówienie na taki mebel, powinniśmy dokładnie przemyśleć nasze potrzeby i oczekiwania. Stwórzmy dokładny plan tego, jak regał ma wyglądać.

Siądźmy nad kartką papieru i rozrysujmy liczbę półek, ich wymiary oraz odległości między nimi, zaznaczmy miejsca występowania zamkniętych szafek i szuflad. Kiedy pojawi się u nas fachowiec, aby dokonać potrzebnych pomiarów, będziemy mieli gotową odpowiedź na większość, jeśli nie każde pytanie. Nie dokonujmy sami pomiarów. Profesjonaliści zrobią to lepiej, zwłaszcza jeżeli ściany nie należą do najprostszych. Skorzystajmy z ich podpowiedzi np. w kwestii grubości półek. Oni wiedzą wszystko o obciążeniach, jakie są w stanie wytrzymać meble. Nam może się tylko wydawać, że dana półka nie ugnie się pod ciężarem książek.

Gdy już staliśmy się dumnymi posiadaczami idealnego regału, nie wypełniajmy go książkami od góry do dołu. Pokusa jest ogromna, ale efekt będzie mocno przytłaczający. Wybierzmy kilka półek, na których ustawimy przedmioty dekoracyjne czy zdjęcia. Najlepiej, aby przeplatały się one z półkami przeznaczonymi na książki.