Dobierz odpowiedni sposób na zasłonięcie okna

Kiedyś wybór był prosty. Chcąc zasłonić okno wystarczyło wybrać firankę i dopasować do niej zasłony. Innych rozwiązań po prostu nie było. Dziś możliwości dekoracji okna, a zarazem sposobów na ich zasłonięcie jest wiele. Firanki, rolety, żaluzje... Pojawia się więc dylemat, która forma aranżacji okna sprawdzi się najbardziej. Okazuje się, że wybór powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Powinniśmy brać pod uwagę nie tylko funkcje danego pomieszczenia i jego wystrój, ale również piętro budynku oraz stronę świata, na którą wychodzi dane okno.
Jak zasłonić okno


Pomieszczenia na parterze

Okna znajdujące się na parterze są wyjątkowo problematyczne. Poza nadmiarem światła, musimy bowiem chronić się również przed ciekawskimi spojrzeniami, zwłaszcza jeżeli mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Najwięcej prywatności zapewnią nam okiennice, które skutecznie zasłaniają całe wnętrze. Posiadają jeszcze jedną zaletę. Zimą zabezpieczają pomieszczenie przed utrata ciepła. Najpopularniejsze są oczywiście okiennice drewniane, ale mamy do wyboru również wykonane z PCV, aluminium lub ze stali. Montowane są w murze przy oknie, do jego ramy lub osobnej ościeżnicy. Przybierają dwie formy. Mogą składać się z dwóch ręcznie zamykanych okiennic. Takie okiennice spotykane są częściej. Mogą również posiadać ramy i umieszczone między nimi wąskie ruchome paski (lamele). Ci, którym zależy na bezpieczeństwie powinni zastanowić się nad kupnem rolet zewnętrznych, które są antywłamaniowe. Produkowane są ze specjalnie profilowanego aluminium. Dzięki zabezpieczeniu w postaci zamka ryglowego lub zamka na klucz chronią nasz dom przed złodziejami. Materiał, z którego są wykonane jest dodatkowo odporny na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych. Pomieszczenia na piętrach Okna na pierwszym pietrze dobrze jest zasłonić zwijanymi roletami, które są wykonane z grubego płótna, impregnowanego i usztywnianego. Taki materiał jest nie tylko szczelny, ale i bardzo trwały. Rolety zwijane są za pomocą specjalnych sznureczków. Montaż jest bardzo prosty. Rolety są przykręcane lub przyklejane do ramy okiennej. Same w sobie mogą stanowić piękną dekorację, zwłaszcza, że mamy do wyboru cała paletę wzorów i kolorów. Na wyższych pietrach możemy z powodzeniem wykorzystać rolety rzymskie, które do złudzenia przypominają udrapowaną zasłonę. Nie są one zbyt szczelne, za to wyjątkowo dekoracyjne. Roletę rzymską tworzy rama mocująca oraz pas tkaniny upięty w specjalny sposób, który opuszcza się i podnosi za pomocą sznurka. Okna od północnej strony W tym przypadku nie musimy obawiać się nadmiaru światła. Wręcz przeciwnie trzeba zrobić wszystko, aby było go jak najwięcej. Dlatego w oknach północnych warto powiesić delikatne firanki lub zasłony typu lniana mgiełka. Ich ogromna zaletą jest to, że nie zabierają zbyt wiele światła. Jeżeli chodzi o tkaniny, sprawdzi się tiul, muślin czy organza.

Okna od południa

Są wyjątkowo mocno nasłonecznione. Wpadające do pomieszczenia promienie słonecznie wręcz rażą oczy i mogą zwyczajnie przeszkadzać domownikom. Dlatego w oknach od południa warto umieścić bardzo szczelne żaluzje. Montuje się je w ścianie tuż nad oknem bądź w ramie okiennej a otwiera lub zamyka przy pomocy sznureczków.