Odpowiednia organizacja przestrzeni w salonie.

Odpowiednie umeblowanie salonu z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Mamy z reguły do dyspozycji sporą przestrzeń. Istnieje więc pokusa, by wstawić do salonu jak najwięcej rzeczy. Postarajmy się jednak ją przezwyciężyć. Nie zagracony salon będzie o wiele bardziej funkcjonalny.

Salon

Rozmieszczenie mebli w salonie

Meble powinny zostać dopasowane do ilości miejsca, którym dysponujemy. Nie wciskajmy więc na siłę do niewielkiego salonu rozłożystej sofy i ogromnych foteli. Tym bardziej, że producenci mebli proponują nam dziś naprawdę funkcjonalne rozwiązania.
Jeżeli dysponujemy sporą ilością miejsca, a kształt pomieszczenia zbliżony jest do kwadratu, możemy pokusić się o umieszczenie zestawy wypoczynkowego w centralnym punkcie salonu. Pamiętajmy, że kanapy czy fotele potrzebują dodatkowej przestrzeni wokół, aby można było je swobodnie obejść czy wygodnie z nich korzystać. Taki układ salonu doskonale może podkreślić specjalnie ukształtowany sufit, wzór na posadzce lub umieszczenie na środku efektownego dywanu. Jest on uporządkowany, a co za tym idzie bardzo elegancki. Salon z pewnością może pełnić wówczas jedną ze swych podstawowych funkcji, a więc rolę pomieszczenia reprezentacyjnego.

Przy takim układzie pomieszczenia wypoczynek dominuje nad resztą mebli. To on skupia uwagę domowników oraz gości. Do niego też należy dostosować wszelkie pozostałe elementy wyposażenia. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest wolna przestrzeń przy ścianach, którą możemy wykorzystać wstawiając np. regał na książki, komodę lub inny mebel.

Jeżeli chcemy uzyskać bardziej otwartą przestrzeń i ułatwić komunikację, sofa oraz fotele mogą stanąć centralnie pod ścianą. Salon dzieli się wówczas na bardziej zaznaczone strefy. To dobry pomysł na aranżację salonu, w którym ma znajdować się np. telewizor lub kominek. Zajmują one wówczas miejsce naprzeciw „wypoczynku” . Okazuje się, że w salonie o dużej powierzchni to rozwiązanie może się nie sprawdzić. Meble poprzesuwane pod ściany stają się mniej widoczne, wręcz giną, a pozostaje nam pusty środek.

A co w przypadku małego salonu?

Naprawdę niewielką przestrzeń salonu również można funkcjonalnie zagospodarować. Doskonałym pomysłem może okazać się zakup sofy narożnej. Wykorzystujemy w ten sposób, najmniej ustawne miejsce w pokoju, czyli jego kąt. Na ścianie przeciwległej może zostać umieszczona atrakcyjna meblościanka z miejscem na telewizor. Możemy również wykorzystać meble modułowe i stworzyć z nich własną kompozycję. Nie przejmujmy się małą ilością miejsca. W salonie powinien znaleźć się zestaw mebli obowiązkowych, czyli kanapy, fotele, stolik, komoda. Z wszelkimi innymi meblami należy uważać, aby nie zagracić zbytnio przestrzeni. Mniejsza ilość mebli zdecydowanie poprawia komunikację. Poza tym, ciągłe potykanie się o regały, szafki czy i inne elementy wyposażenia jest naprawdę irytujące.

Zupełnie oddzielną kwestią jest aranżacja otwartej przestrzeni, w której salon stanowi jedną ze stref wraz z kuchnią oraz jadalnią. Taki sposób aranżacji wymaga jeszcze innego podejścia.