Salon… nasza prywatna galeria.

Wielbiciele sztuki i właściciele niewielkich kolekcji, aranżując przestrzeń salonu czy pokoju dziennego mogą zastanowić się nad ozdobieniem go za pomocą obrazów. Okazuje się, że nowoczesne wnętrza, zwłaszcza te o charakterze minimalistycznym, doskonale nadają się do tego, aby wyeksponować nasze skarby. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwykły pokój dzienny staje się niezwykle wyrazisty, ale i elegancki. Nabiera indywidualnego charakteru i podkreśla osobowość gospodarzy.

galeria w salonie

Aranżacja wnętrza sprzyjająca ekspozycji obrazów

Musimy wziąć pod uwagę, że w takim salonie wykończenie pomieszczenia oraz meble mają stanowić idealne tło do eksponowania obrazów. Najlepiej będą one wyglądać w minimalistycznym otoczeniu, które nie będzie odwracało od nich uwagi. Jeżeli chodzi o kolorystykę wnętrza, dominować powinny stonowane barwy. Dobrym wyborem okażą się z pewnością biele, beże oraz szarości. Jeżeli chcemy by wykończenie ścian miało wyjątkowy charakter, stawiajmy raczej na ciekawe faktury. Lekkość nowoczesnego salonu podkreśla podłoga z jasnego drewna, stanowiąca idealne uzupełnienie jasnych ścian.

Meble w takim wnętrzu mają wraz z całą resztą również stanowić harmonijną całość. Wybierajmy więc meble proste w swojej formie, bo to właśnie w tej prostocie będzie tkwić ich siła. Unikajmy natomiast mebli ciężkich i masywnych. Dobrze jest ograniczyć ich kolorystykę do czystej bieli i jasnego, subtelnego forniru. Meble powinny być klasyczne, ale wysokiej jakości. W przypadku mebli tapicerowanych najlepsze będą te, o stonowanej kolorystyce, wykonane z naturalnych materiałów.

Ograniczmy liczbę przedmiotów dekoracyjnych do minimum. Różnego rodzaju bibeloty zagracą nam skutecznie przestrzeń, o którą tak walczymy dobierając odpowiednie wyposażenie. Poza tym będą walczyć o uwagę z eksponowanymi dziełami sztuki, a tego przecież nie chcemy.

Jakie obrazy umieścić w salonie?

Salon jest wręcz stworzony do eksponowania sztuki. Jakie obrazy prezentują się najlepiej w nowoczesnym salonie? Doskonale sprawdzą się różnego rodzaju abstrakcje. Będą stanowić fantastyczne uzupełnienie mebli w stylu minimalistycznym. Aranżacje eklektyczne nabiorą zupełnie nowego wymiaru, gdy powiesimy w salonie obrazy Edwarda Dwurnika, należące już niewątpliwie do klasyki współczesnej sztuki. Jeszcze większe wrażenie mogą zrobić dzieła w stylu Wilhelma Sasnala. Możemy jednak pójść zupełnie pod prąd i nowoczesne wnętrze skonfrontować z obrazami należącymi do kanonu sztuki dawnej. Nie oszukujmy się, z pewnością nie będzie to obraz Jana Matejki, ale reprodukcje dzieł Juliana Fałata, Claude’a Moneta czy Marca Chagalla, jak najbardziej.

Oryginalne obrazy to ogromny wydatek. Ich reprodukcje również do najtańszych nie należą. Jeżeli nie stać nas na takie szaleństwo finansowe, wybierzmy sitodruki. Bardzo trudno wykonać odbitkę klasycznego obrazu, w przypadku sitodruków jest inaczej. Najsłynniejsze przykłady sitodruków to obrazy twarzy Marilyn Monroe autorstwa Andy’ego Warhola. Popularną formą sztuki jest również grafika użytkowa w postaci plakatów czy afiszy. Nie możemy również zapominać o fotografii. Wszak sztuka nie jedno ma imię.