Gdy jesień zagląda do okien

Jesienne dni bywają szare i deszczowe. Chłód nie zachęca do wychodzenia z domu. Pragniemy, aby był on jak najbardziej przytulny, aby zrekompensować nam brak ciepła i słońca na zewnątrz. Jednym ze sposobów na ocieplenie wnętrz jest odpowiednie udekorowanie okien.
Jesień za oknem

Panele okienne... nieprzemijający trend

Płaskie ekrany okienne, czyli tak zwane panele wciąż nie przestają być popularne. Nic dziwnego. Są piękne i naprawdę efektowne. Ich prostota to ogromny walor. Można dzięki temu wyeksponować na nich bardzo wyraziste motywy. Na jesień idealne będą wzory kwiatowe... trochę na przekór porze roku. Panele to nie tylko fantastyczna dekoracja okna oraz całego pomieszczenia. Potrafią optycznie pomniejszyć wnętrze, a co za tym idzie, sprawić, że stanie się dużo bardziej przytulne. Panele produkowane są nie tylko z cienkich, delikatnych tkanin. Bez większego problemu znajdziemy ekrany okienne z mięsistego materiału, bardzo przypominającego flausz. Zdobione dodatkowo ażurem wcale nie przytłaczają wnętrza. Okno zostaje zasłonięte, ale dzięki ażurowemu wzorowi światło wpada do środka. Wystarczy, że na zewnątrz dominują szarości, beże i brązu. Do mieszkania wpuśćmy nieco radosnych kolorów, zwłaszcza jeżeli jest ono stonowane. Panele w kolorze pomarańczowym, żółtym czy czerwonym ożywia pomieszczenie. Sprawią, że my sami będziemy mieli więcej energii. Kolorowe panele stanowią piękną dekorację ponieważ bardzo efektownie filtrują światło.

Rolety w połączeniu z firankami i zasłonami

Rolety bardzo dobrze spełniają swoją funkcję, odcinając nas od szarugi panującej za oknem. Jednak same rolety w oknie mogą sprawiać nieco surowe wrażenie. Warto jest dodać do nich firanki. Taka aranżacja nada pomieszczeniu lekkości i delikatności. Jeżeli nie przepadamy za firankami, wybierzmy zasłony. Mięsiste zasłony, np. aksamitne sprawiają, że w pokoju od razu robi się przytulniej, cieplej, bardziej... domowo. Roleta w połączeniu z firanką lub zasłoną może naprawdę tworzyć zgrany duet, zwłaszcza jesienią.

Roleta rzymska...jak obraz

Rolety rzymskie potrafią wyglądać naprawdę efektownie. Na jesień wybierzmy mocno rozgrzewające odcienie oraz delikatne wzory. Roleta układa się w miękkie fałdy tworząc bardzo przyjemny dla oka efekt wizualny. Może do niej z powodzeniem dołączyć krótki lambrekin, który skutecznie zamaskuje mocowanie rolety. W ten bardzo prosty sposób odwrócimy uwagę od tego co za oknem, a wnętrzu nadamy zupełnie nowy charakter. Na koniec kilka wskazówek. Wieszając zasłony pamiętajmy o tym, że nie powinny one zasłaniać grzejników. Jest to bardzo ważna kwestia w trakcie sezonu grzewczego. Długie i ciężkie zasłony mogą ponadto przytłaczać pomieszczenie, a jesienią pragniemy raczej nadać mu lekkości i subtelności. Różnorodności kolorystycznej mówimy "tak". Jednak pod pewnymi warunkami. Kolory i wzory dobierajmy umiejętnie, aby nie stworzyć wrażenia przesytu, nadmiaru i pstrokacizny. Pamiętajmy jeszcze o jednym. Dekoracja okna jest częścią aranżacji całego wnętrza, powinna więc być z nią spójna.